Rozloučení s chemií

V hodině chemie čekala žáky devátých tříd poslední laboratorní práce. Žáky napadlo pozvat si budoucí šesťáky, kteří budou tuto odbornou učebnu brzy navštěvovat.

Našim tématem byly „Vlastnosti mýdla“. Žáci z I. stupně se aktivně zapojili do všech chemických pokusů a zjišťovali, proč mýdlo dobře rozpouští špínu. Deváťáci jim vysvětlili zákon povrchového napětí vody, proč hmyz klouže po hladině vody a že mýdlo narušuje povrchové napětí vody. Výsledkem je, že se prádlo dobře vypere a umyjí se špinavé ruce. Naši mladí vědci diskutovali, vyslovovali badatelské hypotézy a hlavně si vše samostatně vyzkoušeli.

Na rozloučenou jsme si vypustili „Ducha v láhvi“ a všichni si přáli tajné přání. Všem se hodina líbila, páťáci popřáli deváťákům hodně štěstí na nových školách a naopak odcházející žáci popřáli budoucím šesťákům, ať se jim na II. stupni líbí.