Poskládej si mámu a tátu – ročníkový projekt 1. třída

Ve středu 12.6. proběhl v 1.B ročníkový projekt Poskládej si mámu a tátu.

Povídali jsme si o tom, co pro nás znamená domov, rodina. Kdo patří do rodiny. Probrali jsme, jaké vlastnosti by měla mít máma, táta, děti. Zavzpomínali jsme na navštívené představení Gorila a já.

Děti rozhodly, že máma by měla být laskavá, starostlivá, spravedlivá, pracovitá, štědrá a měla by z ní vyzařovat důvěra. Táta by měl být čestný, odvážný, vytrvalý, měl by mít silnou vůli a měl by být vlastenec. Děti by pak měly být poctivé, přátelské, zodpovědné, zvídavé a ochotné. Celkově v rodině si váží respektu, pospolitosti, jedinečnosti, porozumění a tvořivosti.

Dál jsme se bavili o tom, jak každý člen rodiny přispívá k tomu, aby se rodina měla dobře. Hned to sklouzlo k domácím pracím. Pak jsme se dostali ke koníčkům a k zaměstnání.

Děti si pak ve vystřihovánkách vyrobily postavičky mámy a táty. Oblékly je do oblečení, které se k nim nejlépe hodí. Pak každý své rodiče přestavil a zahráli jsme si 3 scénky z běžného života. Tady byl prostor pro debatu o konfliktech, hádkách, jak vyřešit situaci, kdy každý člen rodiny chce něco jiného. Jak komunikují, někdo ustoupí či přistoupí na kompromis? Maminka chce jet na výlet, tatínek sledovat zápas v tv, děti chtějí k babičce - vymysleli jsme, že se pojede na výlet s babičkou a tatínek si nainstaluje appku na sledování fotbalu do tabletu, prostě geniální nápad :-)

Nakonec se postavičky mámy a táty nalepily na skicák a děti vybraly činnosti, které rodiče rádi dělají - houbaření, nákupy, hudba, atd.

Ze všech dětí bylo cítit silné pouto k rodině, i v tomto věku chápou hodnotu rodiny, dobrých vztahů v ní a důležitost každého člena rodiny, který svým konáním pracuje na blahu a ochraně rodiny.

Blanka Studničková