Keramika ve školní družině

Práce s keramickou hlínou je jednou z neobvyklých výtvarných technik a u dětí je velmi oblíbená. Hlína je materiál, který dětem nabízí možnost vytvořit si vlastníma rukama jakýkoliv hmatatelný předmět podle svých představ a fantazie.

Děti se učí základním technikám zpracování hlíny – mačkání, vybouchávání vzduchových bublin, modelování kuličky, válečku, dlabání hlíny, válení plátů a spojování drobných částí za pomocí šlikru (řídké kaše z hlíny a vody), ale hlavně správnému technologickému postupu.

Ke tvoření používají nástroje – rydla, špachtle, očka, párátka, válečky i raznice. Při práci se učí pečlivosti, čistotě provedení a vytrvalosti. Vzniklý výrobek se musí nechat vyschnout a poté se dá pálit do pece na tzv. přežah. Pak už následuje samotné dekorování vypáleného výrobku. Používají se k tomu barevné glazury, engoby i skleněná drť. Takto připravené výrobky putují znovu do pece na další pálení. Proces tvoření, vysychání hlíny, pálení v peci i glazování je zdlouhavý a učí děti trpělivosti. Doba, než si mohou odnést svůj výrobek domů, je opravdu dlouhá. Každé otvírání pece je pro všechny spojené s překvapením a děti se na to moc těší.

Povedený, lesklý a barevný výrobek je vždy odměnou za kreativní práci a často slouží jako dáreček pro rodinu k vánocům, narozeninám nebo jenom tak pro radost.